Princeton University Logo    User Account

You are here

Undergraduate Environmental Course Offerings: Spring 2017

Generalist Track: ENV Foundation Courses and Electives

Course Title Instructor(s) Dist. Area Cognate Category Days Time
ENV 200A The Environmental Nexus Stephen Pacala, Marc Fleurbaey, Melissa Lane, Rob Nixon SA

Core for science majors or 5th elective

M/W/F 11:00-11:50 a.m.
ENV 200B The Environmental Nexus Stephen Pacala, Marc Fleurbaey, Melissa Lane, Rob Nixon, Anne Morel Kraepiel STL Core for non-science majors or 5th elective M/W/F 11:00-11:50 a.m.
ENV 200C The Environmental Nexus Stephen Pacala, Marc Fleurbaey, Melissa Lane, Rob Nixon EM Core for science majors or 5th elective M/W/F

11:00-11:50 a.m.

ENV 200D The Environmental Nexus Stephen Pacala, Marc Fleurbaey, Melissa Lane, Rob Nixon QR Core for science majors or 5th elective  M/W/F 11:00-11:50 a.m.
ENV 200E The Environmental Nexus Stephen Pacala, Marc Fleurbaey, Melissa Lane, Rob Nixon LA Core for science majors or 5th elective M/W/F 11:00-11:50 a.m.
ENV 200F The Environmental Nexus Stephen Pacala, Marc Fleurbaey, Melissa Lane, Rob Nixon STN Core for non-science majors or 5th elective M/W/F 11:00-11:50 a.m.
ENV 305 Topics in Environmental Studies: Hormonally Active Pollutants Joan Ruderman   Social Science TH 1:30-4:20 p.m.
ENV 306 Topics in Environmental Studies - American Environmental History Deborah Popper and Frank Popper HA Social Science or Humanites W 1:30-4:20 p.m.
ENV 310 Environmental Law and Moot Court George Hawkins SA Social Science M 1:30-4:20 p.m.
ENV 316 Climate Science and Communications Michael Lemonick and Flora Lichtman   Humanities TH 1:30-4:20 p.m.
ENV 330/ART 342 The Ecocritical Exhibition: Pursuing Sustainability at the Princeton University Art Museum Alan Braddock LA Humanities W 1:30-4:20 p.m.

Generalist Track: Cross-Listed Electives

Course Title Instructor(s) Distribution Area Cognate Category Days Time
ANT 228/ENV 228/URB 228 Urban Ecologies Bridget Purcell SA Social Science T/TH 1:30 p.m. -2:50 p.m.
ANT 416/ENV 416 Anthropologies of Water Andrew Johnson SA Social Science T 1:30-4:20 p.m.
ARC 492/URB 492/ENV 492 Topics in the Formal Analysis of the Urban Structure - Environmental Challenges of Urban Sprawl Mario Gandelsonas   Humanities M 1:30-4:20 p.m.
ART 250/ARC 250/ENV 250 Architecture, Globalization, and the Environment

Esther Roseli da Costa Azevedo Meyer

LA 5th course M/W 11:00 a.m. -12:20 p.m.
ART 341/ENV 344 Art History of the Anthropocene Alan Braddock LA Humanities W 1:30-4:20 p.m.
CBE 335/MAE 338/ENV 335/ENE 335 The Energy Water Nexus Eric Larson   Engineering T/TH 11:00 a.m. - 12:20 p.m.
CEE 304/ENE 304/ ENV 300 Environmental Engineering and Energy Catherine Peters   Engineering T/TH 11:00 a.m. - 12:20 p.m.
CHM 333 / ENV 333 / GEO 333 Oil to Ozone: Chemistry of the Environment Francois Morel and Anne Morel-Kraepiel STN Natural Science T/TH 1:30-2:50 p.m.
CHM 544/ENV 544 Metals in Biology: From Startdust to DNA John Groves   Natural Science T/TH 9:00 - 10:20 a.m.
ENE 202 / ARC 208 / EGR 208 / ENV 206 Designing Sustainable Systems - Demonstrating the Potential of Sustainable Design Thinking Forrest Meggers STN Engineering T/TH 10:00-10:50 a.m.
ENG 384/ENV 383 Environmental Justice Through Literature and Film Rob Nixon LA Humanities T 1:30-4:20 p.m.
ENG 386/ENV 386 Literature and Environment   LA Humanities M/W 1:30-2:50 p.m.
GEO 299 / ENV 299 / WRI 299 Studio Lab: El Niño, Global Climate Changes and Earth's Habitability George Philander and Sajan Saini STN Natural Science M/W 3:00-4:20 p.m.
GEO 362 / ENV 362 Earth's Climate History Michael Bender STN Natural Science M/W/F 10:00-10:50 a.m.
HIS 473 / AFS 472/ ENV 473 White Hunters, Black Poachers: Africa and the Science of Conservation Jacob Dlamini HA Social Science W 1:30-4:20 p.m.
MAE 328/EGR 328/ENV 328/ENE 328 Energy for a Greenhouse-Constrained World Julia Mikhailova STN Engineering M/W/F 9:00 -9:50 a.m.
SOC 337 / ENV 336 Environment and Migration Sara Lopus SA Social Science T 1:30-4:20 p.m.
WWS 350/ENV 350 The Environment: Science and Policy Michael Oppenheimer and David Wilcove STN Social Science or Natural Science T/TH 11:00-11:50 a.m.

Generalist Track: Electives Offered by Other Departments

Course Title Instructor(s) Distribution Area Cognate Category Days Time
CEE 306 Hydrology James Smith STN Engineering T/TH 10:00 a.m. - 10:50 a.m.
CEE 308 Environmental Engineering Laboratory Elie Bou-Zeid and James Smith STL Engineering M 11:00-11:50 a.m.
CEE 311 / CHM 311 / GEO 311 / ENE 311 Global Air Pollution Mark Zondlo   Engineering T/TH 3:00 - 4:20 p.m.
CEE 475 Cities in the 21st Century: The Nexus of the Climate, Water and Energy Elie Bou-Zeid   Engineering T/TH 1:30 - 2:50 p.m..
EEB 328 / GHP 328 Ecology and Epidemiology of Parasites and Infectious Diseases Andrew Dobson and Jennifer Peterson STL Natural Science TBA TBA
EEB 332/LAS 350 Pre-Columbian Peoples of Tropical America and Their Environments Dolores Piperno and Anthony Ranere SA Social Science TBA TBA
EEB 338/LAS 351 Tropical Biology Yves Basset STL Natural Science TBA TBA
EEB 346 Biology of Coral Reefs Stephen Pacala STL Natural Science TBA TBA
EEB 380 Ecology and Conservation of African Landscapes Paula Kahumbu and Robert Pringle STL Natural Science TBA TBA
EEB 386 Vector Biology Staff   Natural Science TBA TBA
GEO 360 Geochemistry of the Human Environment John Higgins STL Natural Science T/TH 11:00 a.m. - 12:20 p.m.
GEO 371/PHY 371 Global Geophysics Frederik Simons STN Natural Science M/W 3:00-4:20 p.m.
ORF 455 Energy and Commodities Markets Staff   Social Science T/TH 1:30-2:50 p.m.

Biodiversity and Conservation Track: Foundation Course and Electives

Course Title Instructor(s) Dist. Area Days Time

ENV 200 A, B, C, D, E, F

The Environmental Nexus

Stephen Pacala, Marc Fleurbaey, Melissa Lane, Rob Nixon

EM, LA, QR, SA, STN,STL

M/W/F

11:00-11:50 a.m.

EEB 324 Theoretical Ecology Simon Levin QR M/W 11:00 a.m. - 12:20 p.m.
EEB 328 Ecology and Epidemiology of Parasites and Infectious Diseases Andrew Dobson and Jennifer Peterson STL TBA TBA
EEB 332/LAS 350 Pre-Columbian Peoples of Tropical America and Their Environments Dolores Piperno and Anthony Ranere SA TBA TBA
EEB 338/LAS 351 Tropical Biology Yves Basset STL TBA TBA
EEB 346 Biology of Coral Reefs Stephen Pacala STL TBA TBA
EEB 380 Ecology and Conservation of African Landscapes Paula Kahumbu and Robert Pringle STL TBA TBA
ENV 316 Climate Science and Communications Michael Lemonick and Flora Lichtman   TH 1:30 - 4:20 p.m.
GEO 299 / ENV 299 / WRI 299 Studio Lab: El Niño, Global Climate Changes and Earth's Habitability George Philander and Sanjan Saini STN M/W 3:00-4:20 p.m.
GEO 417/CEE 417/EEB 419 Environmental Microbiology Bess Ward   T/TH 11:00 a.m.-12:20 p.m.
HIS 473/AFS 472 / ENV 473 White Hunters, Black Poachers: Africa and the Science of Conservation Jacob Dlamini HA W 1:30-4:20 p.m.

Climate and Energy Track: Foundation Course and Electives

Course Title Instructor(s) Dist. Area Days Time

ENV 200 A, B, C, D, E, F

The Environmental Nexus

Stephen Pacala, Marc Fleurbaey, Melissa Lane, Rob Nixon

EM, LA, QR, SA, STN,STL

 

11:00-11:50 a.m.

CBE 335 / MAE 338 / ENV 335 / ENE 335 The Energy Water Nexus Eric Larson   T/TH 11:00 a.m. -12:20 p.m.
CEE 304 / ENE 304 / ENV 300  Environmental Engineering and Energy Catherine Peters   T/TH 11:00 a.m.-12:20 p.m.
CEE 311 / CHM 311 / GEO 311 / ENE 311 Global Air Pollution  Mark Zondlo   T/TH 3:00-4:20 p.m.
CHM 333 / ENV 333 / GEO 333 Oil to Ozone: Chemistry of the Environment Francois Morel and Anne Morel-Kraepiel STN T/TH 1:30-2:50 p.m.
CHM 406 Advanced Physical Chemistry: Chemical Dynamics and Thermodynamics Chai-Ying Wang STN T/TH 11:00 a.m.-12:20 p.m.
ENE 202 / ARC 208 / EGR 208 / ENV 206 Designing Sustainable Systems - Demonstrating the Potential of Sustainable Design Thinking Forrest Meggers STN T/TH 10:00-10:50 a.m.
MAE 328 / EGR 328 / ENV 328 / ENE 328 Energy for a Greenhouse-Constrained World Julia Mikhailova STN M/W/F 9:00-9:50 a.m.
MAE 424/ENE 424 Energy Storage Systems Daniel Steingart   TH 1:30-4:20 p.m.
MAE 427/ENE 427 Energy Conversion and the Environment: Transportation Applications Michael Mueller   M/W/F 10:00-10:50 a.m.

Earth Systems Track: Foundation Course and Electives

Course Title Instructor(s) Dist. Area Days Time

ENV 200 A, B, C, D, E, F

The Environmental Nexus

Stephen Pacala, Marc Fleurbaey, Melissa Lane, Rob Nixon

EM, LA, QR, SA, STN,STL

M/W/F

11:00-11:50 a.m.

GEO 299 / ENV 299 / WRI 299 / STC 299 Studio Lab: El Niño, Global Climate Changes and Earth's Habitability George Philander and Sajan Saini STN TH 1:30-4:20 p.m.
GEO 362 / ENV 362 Earth's Climate History Michael Bender STN M/W/F 10:00-10:50 a.m.
GEO 417 / CEE 417 / EEB 419 Environmental Microbiology Bess Ward   T/TH 11:00 a.m.-12:20 p.m.
GEO 470/CHM 470 Environmental Chemistry of Soils Satish Myneni   M/W 11:00 a.m. - 12:20 p.m.

Environmental Policy Track: Foundation Course and Electives

  Title Instructor(s) Dist. Area Days Time

ENV 200 A, B, C, D, E, F

The Environmental Nexus

Stephen Pacala, Marc Fleurbaey, Melissa Lane, Rob Nixon

EM, LA, QR, SA, STN,STL

M/W/F

11:00-11:50 a.m.

CHM 333 / ENV 333 / GEO 333 Oil to Ozone: Chemistry of the Environment Francois Morel and Anne Morel-Kraepiel STN T/TH 1:30-2:50 p.m.
ENV 310 Environmental Law and Moot Court George Hawkins SA M 1:30-4:20 p.m.
ENV 316 Climate Science and Communications Michael Lemonick and Flora Lichtman   TH 1:30-4:20 p.m.
GEO 299 / ENV 299 / WRI 299 / STC 299 Studio Lab: El Niño, Global Climate Changes and Earth's Habitability George Philander and Sajan Saini STN TH 1:30-4:20 p.m.
MAE 328 / EGR 328 / ENV 328 / ENE 328 Energy for a Greenhouse-Constrained World Julia Mikhailova STN M/W/F 9:00-9:50 a.m.

Environment and Water Track: Foundation Course and Electives

Course Title Instructor(s) Dist. Area Days Time

ENV 200 A, B, C, D, E, F

The Environmental Nexus

Stephen Pacala, Marc Fleurbaey, Melissa Lane, Rob Nixon

EM, LA, QR, SA, STN,STL

M/W/F

11:00-11:50 a.m.

CBE 335 / MAE 338 / ENV 335 / ENE 335 The Energy Water Nexus Eric Larson   T/TH 11:00 a.m.-12:20 p.m.
CEE 304 / ENE 304 / ENV 300 Environmental Engineering and Energy Catherine Peters   T/TH 11:00 a.m.- 12:20 p.m.
CEE 306 Hydrology James Smith   T/TH 10:00 - 10:50 a.m.
CEE 308 Environmental Engineering Laboratory Elie Bou-Zeid and James Smith   M 11:00-11:50 a.m.
CHM 406 Advanced Physical Chemistry: Chemical Dynamics and Thermodynamics Chia-Ying Wang   T/TH 11:00 a.m. - 12:20 p.m.
GEO 299 / ENV 299 / WRI 299 / STC 299 Studio Lab: El Niño, Global Climate Changes and Earth's Habitability George Philander and Sajan Saini   TH 1:30 - 4:20 p.m.